Yavuz Bülent Bakiler-Sözün Doğrusu Kitabı

Yazı Tarihi : 28 Ocak 2011 Kategori : Edebiyat, Kitap

Bu yazımızda Türkçe’nin yılmaz savunucularından ünlü Şair-Yazar Yavuz Bülent Bakiler’in mükemmel eseri Sözün Doğrusu hakkında  kısa bilgiler vermeyi uygun gördük..


Yavuz Bülent Bakiler tarafından Samanyolu Televizyonu’nda Türkçenin yanlış kullanılmasının önüne geçmek amacıyla yapılan “Sözün Doğrusu”  isimli TV programı Türk Edebiyatı Vakfı tarafından iki cilt olarak kitap haline getirilmişti. Bu kitaplarda Sayın Yavuz Bülent Bakiler’in televizyon programlarının ve makalelerinin yer aldığını görüyoruz.

Yavuz Bülent Bakiler Sözün Doğrusu -1- eserinde şöyle diyor : “İngiltere’de ve Almanya’da ilk eğitim seferberliğinden geçen çocukların kitaplarında 71. 000 kelime var. Bizi ülkemizde ise ilk eğitim için yazılan kitaplarda 6. 000 – 7. 000 kelime bulunuyor. Çocuklarımız da bu sayının yüzde 10′u ile düşünüp konuşuyorlar. Bu büyük bir facianın işareti… Bin kelimeyle düşünüp konuşan nesiller elbette Avrupa seviyesinde eser veremezler. Meselâ, elinde bin tuğlası olan bir adamla kırk bin tuğlası olan bir kimse aynı ölçülerle ev yapabilir mi”

Sözün Doğrusu 2 eserinin tanıtımından kısa bir alıntı ise şöyle ; “Belki bin defa sorduğum bir soruyu burada bir kere daha sormak istiyorum: Batı neden bizden daha ileride? Batı edebiyatı bizim edebiyatımızdan neden daha zengin? Batı’nın ilim ve tekniği, neden bizi şaşırtacak yükseklikte? Allah insanları yarattığı zaman, Batılıların kafatasına on kilo ağırlığında bir beyin koymuş da bize yüz gram ağırlığında bir şey mi ayırmış? Hayır! Batılıların beyin ağırlığı ne kadarsa bizimki de o kadar? Farklı olan Batı’daki dil zenginliğidir. İngilizce’nin en az iki yüz bin kelimelik bir sözlüğü var. Dil zenginliği önce düşünce, sonra edebiyat ve ilim dünyasını güçlendiriyor. Peki, ya bizde!…”

Yavuz Bülent Bakiler’in “Sözün Doğrusu” isimli kitaplarında Türkçe’deki kelimelerin doğru kullanımları gösterilmeye çalışılıyor. Okumanızı tavsiye ediyoruz. www.guldeste.net

Yorum Yaz