Yatak Odası Mobilya

Yazı Tarihi : 10 Ağustos 2010 Kategori : Mobilya-Dekorasyon

Bu yazımızda Yatak Odası Mobilya kavramı üzerinde durmak istiyoruz.

Sitemiz birbirinden ilginç konulara yer verirken hem bayanlara hem de erkeklere hitap etmek istiyor. Herkese faydalı olabilmek için de birbirinden farklı konulara zaman zaman yer verebiliyoruz.

Şimdi işin temelinden konuya girecek olursak özellikle yeni evlenen gençler yani taze çiftler evlerini kurarken temelde ev eşyası ve mobilya takımları konusunda kafalarındak, şablona ve alışılagelmiş tanımlara göre hareket ederler. Bu tanımların içerisinde yer alan Yatak Odası Takımları da Mobilya alışverişi ve ev eşyalarının temel öğelerindendir. Genelde kız tarafına düşen yatak odası takımını tedarik etme görevi ( yani en azından bizim bu taraflarda böyle ) yuva kurmanın temel ayaklarından birisidir. Bununla birlikte yeni eve taşınanların veya eskiyen yatak odası modellerini yenilemek isteyenlerin de Yatak Odası Mobilya trendlerini takip ederek konuya ilgi duyduklarını biliyoruz.

Şimdi ben sizlere kendi düşünceme göre Yatak Odası Mobilya seçimi ve modelleri konusunda kısa bilgiler vereceğim.

Yatak Odası Mobilyalarını diğer mobilyalardan ayıran en önemli husus bilindiği gibi yatak odasının herkese açık olmayan ve biraz daha aile bireylerinin özel mekanı olmasından dolayı temele alınan kriter bakımından diğer mobilyalardan ayrılmasıdır. Bu açıdan denilebilirki Yatak Odası Mobilya konusunda mobilyayı kullanacak çiftin görüşleri ve beğenileri yeterlidir. Yani başkalarının görünümüne açılmayacağı için çiftler kendi zevklerine göre seçimde bulunabilirler.

Bu seçimde tabiki çiftlerin hayat felsefesi önemli olmakla birlikte odanın yapısı, duvar renkleri, odanın diğer odalara konumu, yüksekliği v.b. gibi fiziksel durumlar da etkili olabilmektedir. Mesela söz gelimi küçük bir yatak odasına büyük bir yatak odası takımı odadaki ferahlığı azaltabilir. Ya da odanın kare, dikdötgen olmasına göre farklı yatak odası takımları tercih edilebilir.

Benim üzerinde durduğum noktalardan bir tanesi de Ergonomi. Özellikle benim gibi her an nereye gideceğinizi, nereye taşınayacağınızı bilemiyorsanız veya ara sıra değişikliklerden hoşlanıyorsanız Ergonomi ve kullanım kolaylığına da önem vermeniz gerekmektedir. Bu nedenle ben olabildiğince ağır eşyalardan, yer kaplayan ve kullanımı zor eşyalardan kaçınmaya çalışırım.

Yatak odası takımlarının renkleri sonuçta bir zevk konusu olmakla birlikte yukarda ifade ettiğim gibi renk seçimini etkileyen farklı faktörler vardır. Bununla birlikte benim tercihim açık renklerden yana. Tabi burada odayla ve diğer öğelerle uyumlu olması koşulunu düşünmek gerekir.

Genelde yatak odalarında aynalı dolaplar kullanılsa da tercih meselesidir. Ayrıca mobilyalardaki sürgüler, dolapların açılma tarzları da kullanım ile ilgili konulardır.

İşte bu ilk aklıma gelen bilgilere göre bazı beğendiğim modeller şu şekilde ;

 

Yorum Yaz