Vehbi Vakkasoğlu – Çanakkale Aslanları

Yazı Tarihi : 13 Nisan 2010 Kategori : Kitap

Çanakkale destanının usta kalemi Vehbi Vakkasoğlu çocuklar için Çanakkale Zaferi’ni yeni eseri Çanakkale Aslanları ile tanıtıyor. Çanakkale zaferinin bilinmeyen yönlerini ‘herbiri ayrı bir destan’ kahramanlık hikayeleri anlatılıyor.

Bir tarihçi olarak daha önce Vehbi Vakkasoğlu’nun Çanakkale Destanları isimli eserini okumuştum ve oldukça beğenmiştim. Bu nedenle Sayın Vehbi Vakkasoğlu’nun bu çalışmasını duyunca www.guldeste.net sitemizde de tanıtmak istedim.

Nesil Çocuk Yayınları’ndan çıkan “Çanakkale Aslanları” isimli kitap, Çanakkale zaferinin bilinmeyen yönlerini ve “her biri ayrı bir destan” olan kahramanlık hikâyelerini anlatıyor.

Nusret Mayın Gemisi ve kahramanları, Koca Seyit, Ezineli Yahya Çavuş, Saka Eri Hüseyin, Vanlı İsmail, Mustafa Çavuş, Söğütlü Yusuf, “Kınalı Koçlar”… Yiğit Anadolu çocuklarının yürek sızlatan hikâyeleri, günümüz çocuklarına özgürlüğün ne şartlarda kazanıldığını anlama fırsatı sunuyor. Yaşıtları cephede şehit olan çocuklara tarihlerini anlatacak duygu dolu ama büyük fedakârlık örnekleri sunan hikâyeler bu kitapta yer alıyor.

Kitabın Arka Kapak Yazısı şöyle ;

Vatan aşkıyla dolu, gösterişten uzak, sadece Allah’a dayanıp güvenmiş Anadolu çocukları… Çoğu yarı çıplak, çoğu yarı açtı. Bitkisel yağda haşlanmış buğday kırığı yiyor, taşta toprakta yatıyorlardı.

Güneşe, fırtınaya, soğuğa ve yağmura karşı korumasızlardı. Bazen çamur ve bazen de toz içindeki siperlerinde günlerini geçiriyorlardı. Fakat bütün bu olumsuzluklara rağmen, dünyanın her türlü araç ve imkânlarına sahip düşmanlarıyla aslanlar gibi savaşıyorlardı.

Bu ne sessiz, ne gösterişsiz bir vatan sevgisiydi. Arkalarında fakir bir vatan toprağı duran bu insanlar, savaş boyunca birer kahramandı. Ölüme gülerek gidiyorlardı. Allah’ın adını yürekten anarak düşmanın üzerine atılıyorlardı.

Yorum Yaz