Spor Müzikleri

Yazı Tarihi : 21 Ekim 2010 Kategori : Spor

Şimdi diyeceksinizki nedir bu Spor Müzikleri ?

Veya Sporun müziği mi olur da diyebilirsiniz. Hemen söyleyelim ki “evet” sporun müziği olur. Daha doğrusu oluyormuş.

Sporun hayatımız için oldukça önemli olduğunu sanıyorum bir çoğumuz biliyoruzdur. Bazen sağlık için spor yaparken bazen zevk için de yaptığımız oluyor. Gerçi bu işi profosyonel olarak da yapanlar var.

İşte bu yaptığımız spor esnasında harcanan güç ve sporun zorluğu psikolojik olarak canımızı sıkarsa spor faaliyetini biraz renklendirecek aktivitelere ihtiyacımız olabiliyor. Bu durumu müzikle başaranlar var.

Özellikle dinlendirici müzikler bu anlamda beden yorgunluğunu azaltabilir. Tabi sonuçta dinleyeceğiniz müzikleri yağtığınız spora göre de belirmeniz gerekir. Mesela söz gelimi Rocky filminde boks maçına hazırlanan Rocky’nin hazırlıkları esnasında çalan Rocky film müziği o müsabakaya hazırlanan boks sporcusu için oldukça kamçılayıcı bir müzik örneğiydi.

Ama mesela sabah yürüyüşlerinde enstrümental hafif müzikler tercih edilebilir. Forumlarda gördüğüm kadarıyla kimisi hareketli spor müzikleri arayışında olmuş, kimisi yabancı müzikleri tercih etmiş ama ben kendi adıma Türk müziğini tercih ederim.

Mesela neşeli bir bahar sabahı evde spor yaparken Hababm Sınıfı gibi Türk komedi filmlerinin müzikleri de aynı zamanda ruhumu açabiliyor. Ama mesela masa tenisi oynarken özellikle efor sarfetmek istersem biraz hareketli ve kıpır kıpır müzikler daha fazla tercihim olabilir. Onun için yapılan spora göre müzik türünün de değiştilirmesinde fayda var diyorum.

Yorum Yaz