Rüyadan Zafere Ustalar Alimler Sultanlar Filmi

Yazı Tarihi : 15 Ekim 2010 Kategori : Sinema

Rüyadan Zafere Ustalar Alimler Sultanlar Filmi 18 Şubat’ta sinemalarda…

Tarihe ne kadar meraklı olduğumu www.guldeste.net ve hayhay.net sitelerini okuyanlar bilirler. Tarihle ilgili konulara sitelerde ağırlık veriyorum. Hele bu sefer tarihimizle ilgili bir sinema filmi söz konusu olunca hemen guldeste.net üzerinde paylaşmak istedim.

Konuyla ilgili karşıma çıkan sayfalarda Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp’ün “Rüyadan Zafere Ustalar Alimler Sultanlar filmi tarihten yeni bir sayfa açıyor. Haçlı ve Moğol saldırılarının gölgesinde bir medeniyet inşa eden, bir cihan devleti kurma fikrini sultanların zihnine yerleştiren alim ve ustaların hikâyesini anlatan film aynı zamanda bu medeniyet kurucularının düşüncelerini, insana bakışlarını anlatıyor” şeklindeki yorumunu görünce filmle ilgili biraz daha meraklandım.

Yapımcılığını Tekden Film adına Dr.Kemal Tekden ve Mehmet Bozdağ’ın Yönetmenliğini Murat Saraçoğlu, Sanat Yönetmenliğini Mustafa Ziya Ülkenciler ve Görüntü Yönetmenliğini Gökhan Atılmış’ın üstlendiği Rüyadan Zafer’e Ustalar Âlimler Sultanlar filminin senaryosunun Mehmet Bozdağ tarafından kaleme alındığını belirten filmin Genel Koordinatörü Salih Bozdağ filmlerinin Türkiye’nin en pahalı yapımlarından birisi olduğunu belirterek filmlerinin 4 milyon liraya mal olduğunu belirtmiş.

Filmde şu anda var olmayan birçok tarihi mekanı tekrar canlandırmak için sanal gerçeklik teknolojisine başvurulmuş.  Dünya standartlarında animasyon tekniklerinin uygulandığı film, aynı zamanda Türkiye’de bilgisayar teknolojisinin kullanıldığı ilk tarihi film olma özelliğini de taşıyor. Döneme ait 400 adet kostüm 10 kostüm tasarımcısı tarafından hazırlanırken 10 bin metre kumaş kullanılması gerçekten ilgi çekici bir detay.

Türkiye’nin en kalabalık kadroya sahip filmi olma özelliği taşıyan Rüyadan Zafer’e Ustalar Alimler Sultanlar filminde 50 ana cast oyuncusu ve 2700 yardımcı oyuncunun rol almış.

18 Şubatta sinemalarda gösterime girecek olan film umarım bu alandaki yeni yapıtların da önünü açacak bir başarıya ulaşır.

Yorum Yaz