Özel Okullara Sınavsız Giriş

Yazı Tarihi : 16 Aralık 2010 Kategori : Eğitim

Özel Liselere Öğrenci Alımında Yeni Düzenleme uygulanacak..

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni düzenlemesine göre, özel liseler, yönetmelikte belirtmek kaydıyla, OYP ve SBS puanını esas alarak veya almadan öğrenci kabul edebilecek.

Özel liselere, ”Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP)” veya ”Seviye Belirleme Sınavı (SBS) Puanı” esas alınarak veya alınmadan öğrenci kaydı yapılacak.

MEB bu konuyla ilgili düzenleme yapmadan önce bilindiği gibi eski düzenlemede ‘Fen ve sosyal bilimler lisesi programı uygulayan özel ortaöğretim okullarına, Bakanlığın resmi benzeri okullarına geçişteki sistemle öğrenci alınır. Özel ortaöğretim okulları, kurum yönetmeliğinde belirtilmek kaydıyla, ilköğretim öğrencilerinin OYP sonuçlarını esas alarak veya almadan kayıt yapabilirler” hükmü yer alıyordu.

Bu hüküm, ”Özel ortaöğretim okulları, kurum yönetmeliklerinde belirtmek kaydıyla Ortaöğretime Yerleştirme Puanı OYP veya SBS Puanı’nı esas alarak ya da almadan kayıt yapabilirler” şeklinde değiştirildi. Ayrıca eski yönetmelikte, ”Meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile açık alkollü ilaç satılan yerlerin okul öncesi ilköğretim ve ortaöğretim okulu binalarından kapıdan kapıya en az 100 metre uzaklıkta bulunması zorunludur. Ölçüm yapılırken binaların varsa bahçe kapıları, yoksa bina kapıları esas alınır” maddesi de değiştirildi.

 Yeni yönetmelikte bu maddeye, ”100 metre uzaklığın ölçümünde, yaya yolu kullanılarak, yaya kurallarına göre gidilebilecek en kısa mesafe dikkate alınır” hükmü eklendi.Eski düzenlemedeki, ”Özel Türk ilköğretim okullarının bünyesinde ana sınıfı açılması zorunludur. Ancak aynı kurucuya ait aynı ilde anaokulu bulunan kurucuların ilköğretim okullarında ana sınıfı açma, isteğe bağlıdır. Ana sınıfı öğrenci sayısı okulun kontenjanı dikkate alınarak belirlenir” hükmü, ”Özel Türk ilköğretim okullarının bünyesinde ana sınıfı açılabilir” şeklinde değiştirildi.

Yorum Yaz