Muhsin Yazıcıoğlu Helikopter Kazası Raporu Yayınlandı

Yazı Tarihi : 2 Ekim 2010 Kategori : Siyaset

BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 6 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasını araştıran Alman kaza kırım uzmanlarının hazırladıkları rapor, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından araştırma yapması talimatı verilen Devlet Denetleme Kurulu’na teslim edildi.

Haber sitelerinde gördüğüm bu haber oldukça dikkatimi çekti. Merhum Yazıcıoğlu ülkemiz açısından önemli bir hizmet şahsiyetiydi.

Haberler ilgili şu ifadeleri alıntılıyorum ;

Konunun aydınlığa kavuşturulmasını isteyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise geçtiğimiz aylarda DDK’ya talimat vererek araştırma başlatılmasını istedi. Çalışmalarını sürdüren DDK, kazanın ardından 8 Nisan 2009’da enkaz bölgesinde inceleme yapan kaza kırım uzmanı Uwe Reıbel ve pilot Volkan Sürmeli’nin hazırladıkları raporu mercek altına aldı.Hazırladıkları raporun önceki gün DDK’dan İsmail Hakkı Sayın’a teslim edildiğini belirten pilot Volkan Sürmeli, yaptığı açıklamada, havacılıkta milyonda bir meydana gelebilecek hataların tamamının bu helikopterde yaşandığını öne sürdü. Eksikliklerin saymakla bitirilemeyeceğini söyleyen pilot Sürmeli, her biri kaza sebebi sayılabilecek 15 kırmızı bakım bülteninin hiçbirinin helikopterde ehil kişiler tarafından yapılmadığını savundu.Ticari taksiler gibi hava araçlarının da sigortası bulunduğunu dile getiren Sürmeli, “Her hava aracının mali sorumluluk sigortası vardır. Nasıl bir otomobil sigortası olmadan trafiğe çıkamıyorsa bu sigorta olmadan helikopterler uçamaz. Bu belge olmadan helikopterin işletilmesi, hele de VIP olarak işletilmesi tamamen skandal. Anlaşılacağı üzere helikopter korsan bir taşıt haline gelmiş. Konuyla ilgili SHGM’nin genelgesinde açık şekilde ifade ediliyor. Şirkete ciddi yaptırımlar uygulanmalı, kazada hayatını kaybedenlere en düşük 200’er bin dolar tazminat ödenmeli” diye konuştu.

Buraya kadar olan bölüm gerçekten ilginç. Umarım bu olay tamamen aydınlatılır. Kazada hayatını kaybeden Merhum Yazıcıoğlu’na ve diğer vefat edenlere bir kez daha rahmet diliyorum.

Yorum Yaz