Led Tv İle Lcd Arasındaki Fark Nedir

Yazı Tarihi : 29 Eylül 2010 Kategori : Teknoloji

Son zamanlarda mağazalarda Lcd Tv’lerin yanı sıra Led Tv’lerin de oldukça fazla yer bulduğunu görünce merak ettim ve acaba aralarındaki fark nedir diye düşündüm.

Bu yazıyı yazmadan önce de donanımhaber üzerinde bir forum konusunda bu meselenin tartışıldığını farkedip biraz okudum. Yorum yazanlardan birisi Lcd Tv ile Led Tv’nin aynı şeyler olduğunu yazmış. Bu durum bende bir kafa karışıklığına sebep oldu. Çünkü mağazalarda gördüğüm kadarıyla aralarında fiyat farkı var. Ayrıca Led Tv’ler daha ince ve farklı görünüyorlar.

Sony’nin sitesinde şöyle bir yazı okudum ;

“LED TV değerlendirmelerini okuduğunuzda LED TV ile LCD TV arasında ne fark olduğunu anlayamayabilirsiniz. İkisinin de LCD ekran kullanıyor olması kafa karıştırıcıdır, aralarındaki isim farkı görüntü üretirken ışığı farklı yöntemlerle kullanmalarından kaynaklanır.

LED terimi üreticilerin LCD ekranın arkasına ışık vermek için kullandıkları bir yöntemi belirtir.”

DEMEKKİ görüntü üretirken ışığı farklı yöntemlerle kullanmaları LCD Tv ile LED Tv arasındaki temel farklılık.

Yine Sony’nin sitesinde bir tablo üzernde Arka Işık Teknolojisi olarak Geleneksel Lcd Tv’ler üzerinde CCFL teknolojisi kullanıldığı belirtilirken LED teknolojili LCD TV’ler üzerinde Led Teknolojisi kullanıldığı ifade edilmiş.

Buna göre LED teknolojisi ; Işık Yayan Diyotlar (LED’ler) geleneksel ampullerden daha az enerji ve alan kullanarak renkli bir ışık yayarlar. Bir LCD’nin arka aydınlatması için kullanıldığında beyaz ışık olabilir ya da kırmızı, yeşil ve mavi setler halinde (RGB LED) kullanılabilirler.

CCFL teknolojisi ise şu şekilde açıklanmış ; Soğuk Katot Floresan Lambalar LCD’nin arka yüzeyi boyunca beyaz bir ışık yayar, bu ışık daha sonra renklendirildiğinde görüntü oluşur.

Buna göre Led Tv İle Lcd Arasındaki Fark Nedir  sorusunun cevabına dair yorumu size bırakıyoruz..

Yorum Yaz