LALE DEVRİ YENİLİKLERİ Listesi

Yazı Tarihi : 11 Ağustos 2009 Kategori : Tarih

h i g h e r

Lale Devri Yeniliklerini bir kez de maddeler halinde ve kısaca özet şeklinde yazmayı uygun gördük. Konuyla ilgili benzer yazılara ve farklı çalışmalara www.hayhay.net üzerinden Tarih kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı okumadan önce lütfen şu hususlara dikkat ediniz ;

1 – ) Lale Devri ve Lale Devri Yenilikleri konusunda daha detaylı bilgiler için şu adresteki çalışmaları okuyunuz ; http://www.tarihonline.com

2 – ) Yine Lale Devri Yenilikleri isimli daha geniş makalemi www.hayhay.net adresinden Tarih kategorisinden okuyabilirsiniz.

3 – ) Burada yazan bilgileri diğer çalışmalarla tartıp kendi sentezinize ulaşabilirsiniz.

4 – ) Burası bir ödev sitesi değildir sadece bilgi vermek amacıyla bu yazıyı paylaşıyoruz. Lütfen kendiniz kaynaklardan edindiğiniz bilgilerle özgün bir çalışma yapınız.

LALE DEVRİ YENİLİKLERİ ( Maddeler Halinde )

1 – ) Lale Devri’nin en önemli yeniliklerinden birisi 1727′de Osmanlı Devleti’ndeki ilk Türk Matbaası kurulmuş olmasıdır.

2 – ) Lale Devri’nde matbaanın kurulması yanında yaşanan bir diğer bilimsel gelişme de bir Tercüme Heyeti’nin kurulmuş olmasıdır.

3 – ) Lale Devri’nde Osmanlı Devleti adına görülen en önemli gelişmelerden birisi de çeşitli Avrupa devletlerinde geçici olarak elçiliklerin açılması ve bu ülkelere ilk olarak eğitim için öğrencilerin gönderilmesi olmuştur.

4 – ) Bu dönemde Avrupa’da Türk tarzı moda olurken, Osmanlı süsleme sanatlarında ve diğer sanat alanlarında da Avrupalı motifler Osmanlı sanatının dağarcığına girmiştir.

5 – ) Bu dönemde seramik ve çinicilikte de gelişme yaşanmıştır. İznik’te kalan birkaç ustanın İstanbul’a getirilmesi ve Tekfur Sarayı’nda yeni bir üretim merkezinin faaliyete geçmesiyle canlandırılmaya çalışılan bu sanat sarayda klasik tasarım ve teknikler uygulanarak yapılan çini üretimi sayesinde tekrar canlanmıştır.

6 – ) Lale Devri’nde sanat alanında görülen en önemli kişi Levni’dir. Asıl adı Abdülcelil Çelebi olan Levni bu devrin en büyük nakkaşıdır.

7 – ) Lale Devri’nde edebiyatta göze çarpan isim ise devrin en büyük şairi olan Nedim’dir. Özellikle Lale Devri’nin Divan Edebiyatı’na getirdiği hava en olgun biçimiyle kendisini Nedim’in şiirlerinde göstermektedir.

8 – ) Bir eğlence devri olarak da telaffuz edilen Lale Devri, buna bağlı olarak da müziğin de geliştiği bir devirdir. Nitekim bu devrin yaşama sevincini şiirde nasıl Nedim temsil ediyorsa musikide de Mustafa Çavuş temsil eder.

9 – ) 1727’de Üsküdar’da açılan ve Avrupa usulü askeri eğitim vermeyi amaçlayan Hendesane bu alanda bir ilk teşkil etmektedir. Fakat bu Hendeshane, yeniçerilerin karşı çıkması ve yakaladıkları öğrencileri öldürmeleri sonucu kapanmıştır ve başarısız fakat ümitli bir deneme olarak kalmıştır.

10 – ) Tekfur Sarayı’nda açılan çini imalathanesinin yanı sıra, hatayi denilen kumaşı dokumaya mahsus kumaş dokuma fabrikasının kurulması ve Yalova’da bir kağıt fabrikasının kurulması ile ilk itfaiye teşkilatı olan Tulumbacı Ocağı’nın kuruluşu da bu devirde meydana gelmiştir.

Tarihçi Talha GÖNÜLALAN

Sitemizde Lale Devri ile ilgili yazıları bulabilirsiniz. www.tarihonline.com adresine de bakabilirsiniz.

 Tarihçi Talha Gönülalan                 www.hayhay.net

LALE DEVRİ YENİLİKLERİ Listesi Yazısına 15 Yorum Yapılmış

 1. kemal imirzali oğlu

  çok güzel bilgilir bunlar 2. cansu

  hic sevmadim birsey gostermedi 3. mina baykara

  lale devri yeniliklerini istiyorummm 4. nida

  güzel yazıoda birazdaya kısa olsa süper olurdu valla 5. bahar

  ee zaten lale devri yenilikleri bunlar 6. ayşesu

  daha uzun olmalıydı 7. bilal

  biraz daha fazla örnek olsaydı süper olurdu ama hadi neyse:))) 8. berivan

  çok güzel olmuş ama biraz daha kısa olsaydı daha güzel olacağına 100 de 100 emin olurdum:):):))) 9. büşra

  ya aynı şeyi iki tane yazılmış diim ben yazmadım hem çooookkkk uzun… 10. derya

  lale devrini cok seviyorum beeeeeeeeeeeeee? 11. gül

  çok güzel anladım 12. ebru

  ben cuq beyendim bu siteyi ve bu bilgileri başarılarınızın devamını dilerim ben beqendim size 100 veriorum kimseye 100 vermiom deqerimi bilinnn very very tenkhs 13. SANANE

  çok az madde var biraz daha koysanız 100 de 100 perfect. 14. SANANE

  hemde karışık yazmışsınız daha detaylı bilgi arıyom 15. SANANE

  çocuk senin yüzünden ödevi yapamadı

  DARKORBIT OYNUYONMU????Yorum Yaz