Küçük Oda Dekorasyonu

Yazı Tarihi : 28 Ekim 2010 Kategori : Mobilya-Dekorasyon

Küçük Odalar İçin Dekorasyon Bilgileri

Sizler de benim gibi küçük odaya sahipseniz gelin bir derleme yapalım ve Küçük Oda Dekorasyonu konusunda paylaşımda bulunalım. Tabiki bu paylaşım tek taraflı olarak kalmasın , sizler de konu altından bize geri bildirimde bulunursanız daha faydalı bir yazı olabilir kanaatindeyiz.

Tabiki konu başlığına bakarak önümüzde çözüm arayan sorunun belli olduğunu söyleyebiliriz. Sorun küçük odaların nasıl dizayn edileceği veya evinizdeki küçük odaları nasıl dekore edebileceğimiz.

Öncelikle küçük odalar çoğu zaman bir sorun gibi görünse de bunu bir sorun olarak görmekten çok avantaja çevirmenin faydalarını aramalıyız. Hatta çoğu zamanlarda küçük odalar, büyük odalardan daha fazla gerekli olabiliyorlar. Isınma, işlevsellik ve ergonomi açısından bazılarımız büyük odaların yanı sıra küçük odalara da ihtiyaç duyuyoruz.

Tabi küçük odaları sıcak ve işlevsel hale getirmek için bazı pratik çalışmalar yapmak gerekebilir. Bunlar ilk etapta aklımıza gelen içgörüsel olarak bulabileceğimiz çözümler olabileceği gibi farklı deneyimlerden yararlanarak bulduğumuz çözümler de olabilir.

www.guldeste.net olarak bu çözümlerden bir kaçını şöyle belirledik ;

Küçük odalardan olabildiğince fazla verim almak ve odayı büyük oranda kullanışlı hale getirmek istiyorsanız eşya seçiminde çok amaçlı eşyaları denemek faydalı olacaktır. Söz gelimi açılan bir yatak veya katlanan bir koltuk gibi.

Küçük odalarda odayı sadece yere temas eden alan olarak düşünmekten ziyade yüksekliğini de hesaba katarak dekorasyon yapmak yerinde olacaktır. Örnek olarak duvara monte bir kitaplık hem odayı daraltmayacaktır hem de işlevsel olarak yer kaplamayacaktır. Bu bütün odada duvarların kapatılması anlamına gelmiyor ama söz gelimi tek kişilik bir eşyanız odanın bir duvarının dibinde duruyorsa onun tam üstüne denk gelecek şekilde duvara monte işlevsel bir ürün konulabilir. Eğer buna gerek duyulmuyorsa o bölümde tablo, fotoğraf ya da başka bir dekoratif ürün sergilenebilir.

Küçük odalarda yer kazanmanın en önemli boyutlarından birisi de işlevsiz ve kullanışsız ürünleri kullanmamak olarak ifade edilebilir. Mesela hiç misafirin gelmeyeceği küçük bir odada sehpa veya masa gibi bir ürüne yer vermek doğru olmayabilir. Tabi bu durum odanın kullanım işleviyle yakından ilgilidir.

Odanın küçük olması kullanılacak bütün eşyaların küçük olacağı anlamına gelmez. Fakat küçük odada kolay taşınabilen, yeri değiştirilebilen, ergonomik ve hafif ürünlere yer vermekte fayda vardır. Büyük eşya kullanmayı düşünürseniz fazla eşyaya yer kalmayacağını bilerek hareketinize yön verebilirsiniz.

Bazı küçük odalar evlerde fazlalık gibi görülebilir. Bu gibi durumlarda küçük odanızı farklı amaçlar için değerlendirebilirsiniz. Mesela yeni evli bir çiftin kendilerine büyük bir eve taşındıklarını farzedelim. Odalardan biri kullanılmıyorsa bu odayı eski tarz ürünlerle bir şark odasına çevirmeleri hoş bir açılım örneği olacaktır. Veya orasının bir çalışma odası olarak da değerlendirilmesi mümkündür. Böyle durumlarda duvar için kullanmanız gereken aksesuarlar da değişecektir. www.guldeste.net

Yorum Yaz