İşçiler 1 Mayıs'ı Taksim'de Kutlayacak

Yazı Tarihi : 13 Nisan 2010 Kategori : Siyaset

1 Mayıs 1977’den sonra kutlamalara kapatılan Taksim Meydanı 33 yıl sonra ilk kez işçilere açıldı.

 Gerçekten ilginç bir haber. Zaman zaman işçi mitingleri ve yürüyüşleri provoke ediliyordu. Özellikle bu gösterilerin sorun olmaması için devletimiz doğal olarak önlemler alıyordu. Fakat bu sene uzun zamandır 1 Mayıs programlarına açılmayan Taksim Meydanı 33 yıl sonra ilk kez işçilere açılmış oldu. Umarım sorunsuz ve gerçekten işçi haklarının konuşulduğu bir 1 Mayıs geçiririz. Konuyla ilgili detaylar şöyle ;

İstanbul Valisi Muammer Güler, “Miting alanı olmamasına rağmen Taksim, bayram kutlaması yapılması için konfederasyonlara tahsis edilecektir” dedi. Konfederasyonların da alınacak önlemlere destekte bulunacağını belirten Güler, “Olumsuz bir senaryoyu düşünmüyoruz ama doğabilecek her türlü ihtiyaca göre geniş bir tedbir planlaması yapılıyor” diye konuştu.

Vali Muammer Güler, 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin değerlendirme yapmak üzere DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, KESK Başkanı Sami Evren ve Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Güler, “Olumlu bir görüşme gerçekleştirilmiş ve bir mutabakata varılmıştır. Mutabakat çerçevesinde 1 Mayıs’ta işçi ve memur sendikaları konfederasyonlarının öncülüğünde miting alanı olmamasına rağmen Taksim alanı bayram kutlaması yapılması için konfederasyonlara tahsis edilecektir. Bayram kutlamasının coşku içerisinde yapılması için valiliğimiz, emniyet müdürlüğümüz gerekli koordineyi sağlayacaktır. Emekçilerin 1 Mayıs’ı huzur ve güven içinde, bayram havasında kutlaması en doğal hakları olarak görülmektedir. 1 Mayıs’ın ülkemize yakışır bir şekilde, tüm sosyal taraflarca barış ve huzur içerisinde demokratik bir olgunlukla kutlanması konusunda bir mutabakat sağlanmıştır” dedi.

Yorum Yaz