Huzur Sokağı Atv’de Tv Dizisi Oldu

Yazı Tarihi : 12 Ağustos 2012 Kategori : Edebiyat, Televizyon

Türkiye’nin yakın tarihinde önemli bir edebiyat eseri olan Şule Yüksel Şenler’in romanı “Huzur Sokağı” ismini Atv’de yayına girecek bir televizyon dizisine verdi.

Çok yakında atv ekranlarında izleyicisi ile buluşacak olan Huzur Sokağı dizisinin romandan esinlenilerek senaryo haline getirildiği birçok haber sitesinde ve gazetede yazıldı.

Selin Demiratar, Kutsi, Yeşim Salkım, Hakan Eratik, Güven Hokna, Sinem Öztürk, Gökhan Mete, Nilgün Kasapbaşoğlu gibi isimleri bir araya getiren dizinin Sarıyer’in eski sokaklarından birinde kurulan setinde çekimler sürerken fragmanları da Atv ekranlarında dönmeye başladı.

Ünlü yazar Şule Yüksel Şenler’in aynı adlı eserinden esinlenerek çekilen dizi, bambaşka dünyaların insanları olan Feyza ve Bilal’in ölümsüz aşkını anlatacak. Dizi, herkesin büyük özlem duyduğu huzurlu bir semtin aynı mahallesinde yaşayan birbirine zıt iki kişinin yaşadığı dramatik ve ibret verici aşk hikâyesini ekrana getirecek.

Böylece ‘Huzur Sokağı ’, ilk kez 1969 yılında Bugün gazetesinde tefrika halinde yayınlanışından tam 43 yıl sonra ekranlara dizi olarak geliyor. Üç kuşağı etkisi altına alan ‘bestseller’ roman, 1970’te ünlü yönetmen Yücel Çakmaklı tarafından ‘Birleşen Yollar’ adıyla sinemaya uyarlanmış ve bu filmde Türkan Şoray ve İzzet Günay oynamıştı.

Biraz da isterseniz Şule Yüksel Şenler ve onun kaleme aldığı “Huzur Sokağı” romanından bahsedelim ;

1960’lı yıllarda ülkenin gündemine tesettürü getiren bir isim Şule Yüksel Şenler. O zamandan bu yana mücadele denince akla ilk o ve birçok insanın hidayetine vesile olan eseri “Huzur Sokağı” geliyor.

Bu günlerde 101 baskıya ulaşan Huzur Sokağı bir roman klasiğ Satış rekorları kırmış, her yaştan ve her kesimden onbinlerce insanımız tarafından aynı ilgi ve heyecanla okunan kült bir eser.

1960’ların sonu ve 1970’lerin başında ülkemizde tabiri caizse “Huzur Sokağı” fırtınası esti.

Birleşen yollar adıyla da sinemaya uyarlanmış ve halkımızın büyük yine büyük ilgi ve teveccühünü kazanmıştır.

Romanın kurgusu, duygusal ve sosyal yönü, gençlerin hem merakını cezbediyor hem de hayatı aşkla yaşamayı isteyen idealist yönlerini tatmin ediyor. Romanın kahramanı Feyza’nın yalnız bir kadın olarak ayakta kalma ve dininin gereklerine uygun yaşama mücadelesi, kızını okullarda karşısına çıkan sorunlara rağmen inançlı yetiştirmeyi başarması örnek oluyor. Feyza ile Bilal’in arasındaki duygusal bağ öyle yüceltiliyor ki, romanı modern Leyla ve Mecnun hikâyesi gibi okuyan çoğu kişi benzer muhatabını aramaya başlıyor.

Huzur Sokağı artık klasik bir roman. Yıllardır, onbinlerce genç tarafından okunup, satış rekorları kırmış, gençlerin hayata bakışlarını değiştirmiş bir kitap. Birçok insan için Huzur Sokağı, çocukluktan sıyrılma döneminde farklı şeyler okuma isteği artarken keşfedilen, bir solukta okunan; ama hiç unutulmamış olmasına rağmen sonraki yaşlarda edebi gücünün yetersizliği nedeniyle geri dönüp okumaya değer görülmeyen bir eser özelliği taşıyor. Ancak, kitabın 100 baskıyı geçmiş olması zamana karşı durma gücünü ve klasik bir eser olduğunu ispat ediyor.İlk olarak 1969-70 yıllarında Bugün gazetesinde tefrika edilen Huzur Sokağı, o dönemde büyük yankı uyandırmış, toplum üzerinde yazarının da beklemediği bir etki bırakmıştı. Romanında şehirli, eğitimli, aynı zamanda hayatını İslami kurallara göre şekillendiren alışılmışın dışında genç kadın ve erkek tipleri tasvir ediliyordu.

Huzur Sokağı Atv’de Tv Dizisi Oldu Yazısına 1 Yorum Yapılmış

  1. elif

    bu dizinin çıkmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.Çok güzel bir dizi olmakla birlikte reytinğ rekorları kırıcak.Çünkü böle dini ön planda tutmakla birlikte tesettürlü oynatmanız diğer kanallara göre ilke imza atıcaksınız VE oyunculara tesettür çok güzel yakışmış allah nazarlardan saklasın.İnş dizi romandan ayrık bir şekilde yazılmaz.TEBRİK EDERİM:)Yorum Yaz