Ferfene Nedir ?

Yazı Tarihi : 24 Ekim 2010 Kategori : Kültür - Sanat

Türk toplumu tarihinden bu güne kadar mizah tarafı ile de ün yapmış ve zamanına uygun olarak eğlencelerini nesilden nesile intikal ettirmiştir. Bunlar her bölgede değişik isimler altında yapıla gelmektedir.

Tokat ilimizin Niksar ilçesinde yapıla gelmekte olan bir eğlence olan “Ferfene” hakkında çok kısa bir bilgi vereceğiz. Bu arada Ferfene ismi verilen bu oyunun küçük farklılıklarla birlikte Anadolu’muzda değişik yörelerde de oynandığını söyleyebiliriz.

Niksar Ferfene şöyledir ;

Yaş gurupları sosyal seviyeleri aynı durumda olanlar tarafından yapılan yemekli sohbet toplantılarıdır. Masrafa herkes iştirak eder. Sıra ile müsait olan evlerde toplanılır. Bu toplantıda mahallin sözlü şarkılı oyunlarına ve mizahi konuşmalarına da yer verilir.

Gerede’de Ferfene adetinin yaygın olduğunu değişik kaynaklardan öğrenmiş bulunuyoruz. Geçmişten günümüze gelen, uzun kış gecelerinde,köylerimizin büyük çoğunluğunda köy gençlerinin katılımıyla haftada bir defa, köy dışında bulunan köylüler ve çevreden gelen misafirlerin, ilçedeki amir ve memurların misafir olarak katılımıyla yılda bir gece gerçekleştirilen, sadece erkeklerin yaptığı bir eğlence programıdır.

Bununla birlikte Anadolu’nun birçok yerinde Ferfene v.b. gibi adetleri bulmak mümkündür. Sizler de konuyla ilgili bilgilerinizi sayfa altı yoruım bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yaz