Elektrikli Renault Fluence Bursa’da Üretiliyor

Yazı Tarihi : 1 Ekim 2010 Kategori : Otomobil

Daha önce belki siz bu haberi atlamış olabilirsiniz ama Bursa’da üretilen Elektrikli Renault Fluence otomobilinin fiyatı ve satışıyla ilgili bilgileri de bugün Haber Türk  internet sitesinde okuyunca ilginç buldum.

Konu üzerinde biraz düşündüğümüz zaman bu modelin ülkemizde üretilmesi gerçekten güzel bir gelişme.  Haberi dikkatle okuyanlar görecekki Renault, elektrikli Fluence için 21 bin 300 Euro’luk bir Avrupa satış fiyatı belirlemiş.  Ancak Renault’un açıkladığı fiyata aracın batarya  fiyatı dahil değilmiş. Yani elektrikli Fluence satın alanlar, ayda 79 Euro’luk bir ödemeyle, bataryayı kiralamış olacaklar.

 Bursa’da üretilen bu aracın Türkiye’de de satılması halinde, 100 kilometre yol gidebilmek için ihtiyaç duyacağı elektrik için sürücüler sadece 3 TL ödeyecekleri yine haberde ifade edilmiş. Bu 100 kilometrede 5 litre dizel tüketen bir araçla karşılaştırıldığında 5 kat daha ucuz olacağı anlamına geliyormuş.

Eğer gerçekten ucuzluk cazip gelirse halkımız nasıl bir rağbet gösterir bekleyip görmek lazım. Ama benim merak ettiğim konulardan birisi acaba Elektrik kullanımı çere için daha mı iyi olacak ? Ayrıca, dünya için elektrik enerjisine duyulan ihtiyaç ileriki yıllarda ne gibi değişiklik gösterecek ?

En fazla merak ettiğim konulardan birisi de elektrikli araçların yaygınlaşması halinde benzin istasyonları gibi şarj istasyonları mı yapılacak ?

Yorum Yaz