Bedava Alan Adı-Domain Var Mı ?

Yazı Tarihi : 27 Ocak 2011 Kategori : Bilgisayar - İnternet

Ücretsiz Ya da Bedava Alan Adı ( Domain ) Olur Mu ? sorusunun cevabı için bu konuyu okumalısınız..

Bedava Alan Adı birçok kişi tarafından merak edilen bir konu. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Com , net veya org uzantılı alan adları veya domainleri bedava almak mümkün değil. Tescil sitelerinde yaklaşık 8 ile 10 dolar arasında bir değerden boşta olan alan adlarını tescil etmek mümkün. Bunun yanı sıra istediğiniz isim doluysa sahibiyle görüşmenizde fayda var. En azından satın alma durumunuz olabilir, satıyorlarsa fiyat öğrenebilirsiniz.

Bedava Alan Adlarına gelince eskiden cjb.net gibi servisler vardı. isminiz.cjb.net şeklinde alabiliyordunuz. Ama tabiki com, net veya org gibi olmuyor. Ya da blogger falan yoluyla isminiz.blogspot.com tarzı domainler edinebilirsiniz. Ama projeniz büyükse com veya net alan adı almanızı tavsiye ederim. Bunun dışında co.cc veya co.tv falan gibi uzantılı alan adlarının ücretsiz edinilebildiğine dair kaynaklar vardı. Fakat hala bu uzantılarda ücretsiz domain edinebiliyor musunuz bilmiyorum.

Bazen bedava dağıtılan uzantılar olabiliyor. Dikkat ederseniz bunlar genelde subdomain şeklinde oluyor. Mesela diyelimki ben hayhay.net diye bir domain alıyorum ve kullanıcalara siteadi.hayhay.net şeklinde bedava site dağıtıyorum.

Yani kısacası domain bedava dağıtılıyor denildiği zaman konuları dikkatle okuyup tam olarak ne olduğunu anlamanızı tavsiye ederim.

Bunun haricinde satılık kaliteli domainler almak için www.sivas.ws/satis.htm , domainmarketi.com gibi sitelerdeki listelere bakmanızda yarar var.

Yorum Yaz