AYÖP (Ataması Yapılmayan Öğretmenler)

Yazı Tarihi : 13 Ağustos 2010 Kategori : Eğitim, Kpss

Ataması Yapılmayan Öğretmenler hakkında birkaç yazı kaleme almıştık. Ataması yapılmayan öğretmenler bir araya gelerek bir platform kurmuşlar. Bu yazıda AYÖP yani Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu hakkında bilgi vereceğiz.

Bilindiği gibi ülkemizdeki öğretmen açığı konusu devamlı gündeme geliyor. Ülkemizde bir öğretmen açığının olduğunu biliyoruz. Ülke genelindeki öğretmen ihtiyacının, Personel Dairesi Genel Başkanlığı tarafından 140.000 civarında, sendikalar tarafından 200.000 civarında olarak dile getirildiği çeşitli yerlerde söyleniyor. Bununla birlikte 2009 yılı Kpss sınavına da 243.000 civarında Öğretmen adayı girmiş. 2010 Kpss’ye 273 bin civarında öğretmen girdiğine göre ve bu adaylardan başka adayların da olduğunu düşünürsek demek oluyorki çok sayıda atanamayan öğretmen var ve sistem tıkanmış durumda.

Üstelik buna rağmen ülkemizde düzenli bir öğretmen ataması ve alımı politikası yok. Bu konuyla ilgili olarak her gelen Milli Eğitim Bakanı döneminde farklılaşmalar sorun teşkil etmekte.

Her sene öğretmen atamaları aynı seviyede kalıyor ama mezun öğretmen sayısı gün geçtikçe katlanıyor. En azından her branştan yüzde 10 – yüzde 20 gibi sayılarda öğretmen ataması yapılsa sanıyorum birçok kişi buna razı olacaktır. Ama branşlar bazında da sorunlar yaşanıyor gibi. Mesela Tarih öğretmenleri örneğini inceleyecek olursak sitelerde yazdığı kadarıyla sınava giren Tarih Öğretmeni sayısı 20.000 civarındaymış ve her sene bu sayı 3000 falan civarında artıyormuş. Ama alınan öğretmen sayısı her sene 150-200 sayısını geçmiyormuş.

Bu rakamları gördüğümüzde tabiki durum baya ciddi görünüyor. Tahmin ediyorum branş bazında yüzde 10 veya bazı branşlarda yüzde 20 atama yapılsa öğretmenlerimiz de rahat nefes alırlar. Mesela 20.000 Tarih Öğretmen adayından 3000 öğretmen alınsa hem eleyici bir sınav olmuş olur, hem nitelikli öğretmenler öncelikli şans bulmuş olur hem de yeteri kadar öğretmen alınmış olunur diye düşünüyorum.

Neyse geçelim AYÖP – Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu meselesine. Bu platform yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle ortaya çıkmış ve Ataması Yapılmayan Öğretmenleri bir çatıda buluşturmuş. Çeşitli şehirlerde temsilcilikler açılmış ve Ataması Yapılmayan Öğretmenlerin haklarını savunup öğretmenleri bir araya getirerek örgütlenmelerini , birlikte hareket etmelerini sağlıyorlar.

Bakalım AYÖP – Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu çalışmaları 2010 ve sonraki dönemde nasıl sonuç verecek.

www.guldeste.net üzerinde konunun takipçisi olacağız.

Yorum Yaz