Ay Tutulması Burçları Etkileyecek Mi?

Yazı Tarihi : 16 Haziran 2011 Kategori : Din Kültürü

Bugün ay tutulması olduğunu bir internet sitesinde gezinirken tesadüf eseri öğrendim. Ay tutulmasının burçları etkileyip etkilemeyeceği ile ilgili birşey yazılıydı.

Burç meselesini çok iyi bilmemekle birlikte Osmanlı döneminde astronomi biliminin geliştiğini ve bu alanda önemli araştırmalar yapıldığını biliyorum.

Konuyu dini sitelerde araştırdığımda şöyle bir sonucun yazıldığını gördüm :

“Hayatımız üzerinde Rabbimizden başka bir tesir sebebi aramak boşunadır. Gaybı Allah’tan başka bilen olmadığı gibi onun kullarını yaratırken verdiği karakter ve diğer özellikleri de yıldızlardan gelen ışınlara bağlamak da yanlıştır. Dünyada birbirinin eşi iki insan yoktur. Aynı gün, aynı saat, aynı yer ve aynı anneden doğan eş yumurta ikizleri bile çok farklı karakterlere sahip olmaktadır. Kardeşliğin ötesinde bu ikizleri bağlayan genetik yapı da dahil olmak üzere binlerce sebep varken bu ayrılık niye? Eğer karakter ve kaderimize yıldızlar yön verseydi en azından bunun gibi ikizlerin her özelliğinin aynı olması gerekirdi. Ayrıca insana gerçek mânâda karakter ve diğer hissî özelliklerini veren varlık ruhtur. Ruhlarımız ise yıldızlardan önce yaratılmıştır.”

Konuyla ilgili olarak eklemek istediğim son şey piyasada dolaşan ve astroloji ile uğraştığını iddia eden sayısız sayıda insan var ama bu konular hakkında yukarıdaki paragrafta olduğu gibi dini bakış açısı çoğu tarafından bilinmiyor. Konuyla ilgili olarak astronomi bilimi ile ilgili bilgilerden yararlanmakta fayda var.

Yorum Yaz