2010 Kpss İptal Olur Mu ?

Yazı Tarihi : 27 Ağustos 2010 Kategori : Kpss

2010 Kpss’deki İddialar ve İptaline İlişkin Söylentiler

2010 Kpss sınavı yapıldıktan ve sonuçlar açıklandıktan sonra ortaya çıkan kopya, soru hırsızlığı iddialarından hepimizin haberi var.

Şu anda iddialar araştırılıyor tabiki. Ama sınava girenler arasında endişeler hakim.

Fakat şu ana kadar çeşitli görüşler ortaya atılsa da bütün adayların vicdanını rahatlatacak bir çözüm bulunamadı. Kimileri hakkıyla puan aldığı için sınavın iptal edilmesini istemiyorlar. Kimileri yüksek puanlar nedeniyle standart sapmadaki değişmelerin puanlarını düşürdüğünü iddia ediyorlar. En son Akp Milletvekili Suat Kılıç “İptal dahil tüm seçenekler düşünülmeli” diye konuştu.

Bununla ilgili şu görüşlerimi sizin takdirinize sunuyorum ;

Yök Başkanının son açıklaması genel iptali düşünmediklerini gösterdi. O zaman inşallah bütün kopyacıları tespit edip iptal edebilirler diyorum. Ama kopyacıların sınavı iptal edilince puanların değişmesi de gerekir diye biliyorum standart sapma nedeniyle.

Bir de kopyacılar için dava açılıp sahtekarlık suçundan cezalarını çeksinler. Çünkü çok önemli bir suç var ortada. Bir daha kimse böyle bir şeye karışamamalı.

Ayrıca bütün kopyacılar tespit edilebilirse iptale gerek kalmaz. Sonuçta yaklaşık 4000 kişi arasından tek tek inceleme ve soruşturma ile birçoğu tespit edilebilir. Bu nedenle bana göre iptal kolay değil bunun yerine birileri bulunursa hepsini tespit edebilir devlet. Edebilmelidir.

Yök Başkanı : “Full yapanlar tekrar yapabilirler mi merak ediyorum” şeklinde konuştu. 4000-5000 kişi içinden şüpheliler tespit edilip yakalanacaktır diye tahmin ediyorum.

Mesela YÖK Başkanının da dediği gibi 90 üzeri alanlara benzer paralel bir sınav uygulansa birşeyler ortaya çıkabilir belki diyorum. Tek isteğim kurunun yanında yaş yanmasın.

Ayrıca MEB mutlaka insanların içini rahatlatacak bir açıklama yapmalı. Gerekirse atamaları 15-20 gün ertelemeli. Hatta alım sayısını bu özel durum nedeniyle arttırmalı.

Bu konuya sizlerin de ilaveler yapmanızı istiyorum. Benim görüşlerimde yanlışlık varsa lütfen düzeltelim. Sizler de farklı çözüm önerileri sunun.

2010 Kpss İptal Olur Mu ? Yazısına 1 Yorum Yapılmış

  1. FATOŞ

    Şu noktadan son ra sınavın iptalinden başka çözüm yolu yoktur.Başka türlü bu işin içinden çıkılmaz şu saatten sonra.Kopyacıların tam olarak tespit edilmesi mümkün değil.Diyelim ki full yapanlara tekrar sınav yapıldı,hiç yapamasa ve sınavda yaptım dese nasıl kanıtlanacak?sınav soruları belki de onbinlerce kişiye servis edildi.Bunu tespit etmek imkansız.Hadi full çeken kopyacıları ayıkladınız,uyanıklık yapıp bilerek yanlış yapan ya da boş bırakan kopyacılarla hakkıyla yapanları nasıl ayıtedeceksiniz.Ya da bana yeterli deyip 100 soru işaretleyip çıkan kopyacıları nasıl tespit edeceksiniz,hakkıyla 100 net yapanla ayrımını nasıl yapacaknsınız?Sınavda kaydırıp 0 net yapan kopyacıları nasıl ayırt edeceksiniz.Her ihtimal mümkün arkadaşlar.O yüzden en adil olanı sınavın iptal olmasıdır.Yüksek puan alan arkadaşlara haksızlık olduğunu düşünmüyorum.Sonuçta kimse böyle olsun sorular sızdırılsın istemezdi.Peki sınav iptal olmayacak da beklediğinin 30 net altı net gelen benim gibi binlerce arkadaşlara haksızlık olmayacak mı?bizim hakkımızı kim verecek biz çalışmadık mı,hem de köpekler gibi çalıştık.hem de okuluımunzu dereceyle bitirdik.yüksek puan alan arkadaşlara haksızlık olacak da bize haksızlık olmayacak mı ,neden kimse bizi düşünmüyor.Yüksek puan arkadaşlar sınav stresi falan diyorlar ama sonuçta biz de böyle olsun istemezdik.Yüksek puan alan arkadaşlar yine alırlar.Soruların sızdırıldığı kişi sayısı tespit edilemez yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı.diyelim ki bir ütopya,yani tespit edildi.O zaman işler daha da karamaşık olacak.Yani tekrar puanlar hesaplanıp,standart sapmalar belirlenecek….harşey arap saçına dönecek.Üstelik atamalar da yapılmak üzereykenn……..SINAVIN İPTALİNDEN DAHA ADİL BİŞEY OLAMAZ.BUNUN DIŞINDA BİR ÇZM YOLU KOPYACILARIN TAMAMEN AYIKLANDIĞINA DAİR KAMUOYUNU TAMAMEN TATMİN ETMEZ.Yorum Yaz